בורקינה פאסו

בורקינה פאסו

רקע:
בורקינה פאסו היא מדינה רווית הפיכות צבאיות השוכנת במערב אפריקה. בשנת 1960 קיבל בורקינה פאסו עצמאות מצרפת ומאז נשלטה על ידי מספר שליטים אשר התחלפו בשורה של הפיכות צבאיות. מאז 1987 ועד אוקטובר 2014 כיהן בלז קומפאורה כנשיא המדינה, אשר נחשב לאחראי על דיכוי, עינוי ורצח מתנגדיו. כיום הוא מבוקש לצורך העמדתו לדין בבורקינה פאסו.
בספטמבר 2015, שבועות ספורים לפני מועד הבחירות לנשיאות שתוכננו במדינה, ביצעו כוחות המשמר הנשיאותי הפיכה צבאית נוספת והכריזו על ממשלה חדשה בראשותם, אולם ההפיכה נכשלה כעבור שבוע והמשמר הנשיאותי פורק. באוקטובר 2016 נחשף כי סוכל ניסיון נוסף להפיכה צבאית ע"י חיילים לשעבר במשמר הנשיאותי.

קשר עם ישראל:
איתי מק: "מזה שנים שיש לישראל קשרים ביטחוניים עם המדינה הענייה, דבר שקשור גם ליחסים של ישראל עם חוף השנהב וליבריה. מלבד עסקאות נשק, ישנם דיווחים שישראל אימנה את המשמר הנשיאותי של הנשיא Compaoré, משמר שהיה למעשה צבא פרטי וגוף מודיעיני שלו. בניין המפקדה של המשמר הנשיאותי בבירה שימש כמרכז לעינויים. כשם שנשק לא מתכלה, אלא עובר מיד ליד, כך גם האימונים שקיבל המשמר הנשיאותי, משמשים את חייליו לשעבר הפעולות הטרור למדינה ולאזרחיה.
בדומה לאוגנדה, שמשמשת מאז שנות ה-60 נתיב של ישראל להעברת נשק לדרום סודן, כך גם בורקינה פאסו שימשה לישראל כתחנה להעברת נשק למדינות אחרות במערב אפריקה. למשל, בדו"ח האחרון של מועצת הביטחון, תואר כיצד ישראל הפרה את אמברגו הנשק של מועצת הביטחון לחוף השנהב, והעבירה דרך בורקינה פאסו נשק לשם".
בפברואר 2015, ביקר בישראל ראש הממשלה הזמני דאז של בוריקנה פאסו, אשר היה בעצמו סגן מפקד של המשמר הנשיאותי הרצחני. בסיום פגישה שלו עם הנשיא ריבלין, פורסמה הודעה משותפת לבורקינה פאסו ולישראל כי שיתוף הפעולה יימשך "בדגש על האפיק הצבאי"

פניות/עתירות:
סוף שנת 2014 פנה עו"ד איתי מק למשרד הביטחון בדרישה לעצור את הייצוא הביטחוני לבורקינה פאסו, לכל הפחות עד שיתייצב המצב. משרד הביטחון דחה את הבקשה.