הודו

הודו:

רקע – מירוץ חימוש:
הודו היא יבואנית הנשק השנייה בגודלה בעולם אחרי ערב הסעודית, עם יבוא בשווי 112 מיליארד דולר בין 2010 ל-2015 ועם תקציב ביטחון שנתי של למעלה מ-50 מיליארד דולר. הודו משקיעה הון במודרניזציה של צבאה, זאת כחלק ממירוץ החימוש בדרום אסיה. מירוץ החימוש מתרחש בעיקר בין הודו, פקיסטן וסין.
בשנת 2013 טענה ממשלת בריטניה, בדיווחים רשמיים שלה על היתרי ייצוא לנשק וציוד ביטחוני, כי ישראל מוכרת נשק למדינות עמן אין לה קשרים דיפלומטים, וביניהן פקיסטן. ממשלת ישראל וגורמים בממשלת פקיסטן הכחישו טענה זו. ישראל אף ציינה את יחסיה הטובים עם הודו, אחת האויבות הגדולות של פקיסטן. במידה וקיים בסיס לדיווח זה, משמע שישראל מתדלקת מירוץ חימוש מסוכן בכך שהיא מוכרת נשק לשני הצדדים בו.

יחסים דיפלומטים עם ישראל:
במשך ארבעים שנים היו היחסים בין ישראל ובין הודו קפואים. הודו סירבה לכונן יחסים דיפלומטיים עם ישראל, אולם החל משנת 1992 מקיימות הודו וישראל יחסים דיפלומטים.
בינואר 2016 הודיעה שרת החוץ של הודו כי בכוונת הודו לחזק את קשריה עם מדינת ישראל, משום שיש להם "חשיבות עליונה לעם ההודי". נרנדרה מודי, המכהן כראש ממשלת הודו החל מאפריל 2014, מוביל בגלוי קו של התקרבות לישראל. בפברואר 2015 ביקר בהודו שר הביטחון דאז משה יעלון בהודו, ביקור אשר הוגדר היסטורי שכן שר בטחון ישראלי מעולם לא דרך בהודו. שר הביטחון לשעבר אהוד ברק רצה לבקר בהודו אך נענה בכתף קרה. במהלך 2017 צפוי מודי לבקר בישראל, ביקור המעיד רבות על התקרבות המדינות.

קשרי נשק:
במהלך מלחמת קרגיל ב–1999 סיפקה ישראל נשק וציוד לחימה להודו, ומאז קשרי הסחר בנשק הלכו והתחזקו בין המדינות. כיום, ישראל היא ספקית הנשק השנייה בגודלה של להודו, במקום הראשון נמצאת רוסיה ואת המקום השלישי ממלאה ארה"ב. מבחינת ישראל, הודו נחשבת לשותפה אסטרטגית ויעד ייצוא ביטחוני מרכזי.
בחצי השנה שחלפה מתחילת כהונתו של מודי, הודו רכשה מישראל נשק בסכום של 662 מיליון דולר – יותר מאשר בשלוש השנים הקודמות יחד.
בנובמבר 2014 אמר נרנדרה מודי בפגישה בדלהי עם הנשיא לשעבר שמעון פרס: "אני מתרשם מאוד מישראל. הודו מעריכה ומוקירה את תרומתה של ישראל בפיתוח טכנולוגיות מתקדמות, ישראל משלבת חדשנות, רעיונות יצירתיים ואומץ שהביאו לפתרון בעיות רבות בעולם ובהודו. התנסיתי מקרוב ביכולות האדירות של מדינת ישראל כשהנהגתי את מדינת גוג'רט ופתחתי מרכז חממות טכנולוגיות בהשתתפות חברות ישראליות רבות מהמתקדמות ביותר בתחומן".
בעיתון TheMarker פורסם כי באוגוסט 2014 הודיעה מממשלת הודו כי החל מאוגוסט 2019 יותר מ–75% מהרכש של הודו ייוצר במדינה. בנוסף לכך, חקיקה בהודו בנושא הרכש הביטחוני העבירה את חובת רכש הגומלין לחובת הקמת מפעלים משותפים. כיום חברות ישראליות פועלות במטרה להקים מיזמים משותפים בהודו אשר ימכרו ישירות לממשלה ההודית. רפאל והתעשייה האווירית (תע"א) הקימו בשנים האחרונות מיזמים משותפים בהודו, במטרה לקדם את סיכוייהן בזכייה במכרזים. בתגובה לטענות אלו מסר משרד הביטחון "הפרשנות לרגולציה ההודית אינה נכונה, אנו מעריכים כי היצוא להודו יישאר כפי שהוא ואף נפעל להגדלתו".

היקף הייצוא:

לאורך העשור האחרון חברות נשק ישראליות ביצעו מכירות בהודו בהיקף של מיליארדי דולרים. על פי עיתון TheMarker, היצוא הביטחוני להודו מגיע לכ–2.5 מיליארד דולר בשנה, מתוך יצוא בטחוני כולל בסך 7–7.5 מיליארד דולר. חלקה של התעשייה האווירית (תע"א) ביצוא הביטחוני להודו הוא כ–45%, חלקה של אלביט כ–35% וחלקה של רפאל כ–20%.
בפברואר 2017, לאחר שהייתה תקועה בהליכי אישור בהודו, אישר נרנדרה מודי עסקת ענק עם התעשייה האווירית (תע"א) בשווי 2.5 מיליארד דולר. על העסקה לעבור את אישור הקבינט ההודי. המערכת פותחה במשותף עם משרד ההגנה ההודי, וחברת רפאל היא קבלן משנה בעסקה אשר חלקה צפוי להגיע למאות מליוני דולרים.
במרץ 2016 דווח ברשות השידור כי חברת "רפאל" חתמה על הסכם לשיתוף פעולה עם החברה ההודית "ריליינס דיפנס". על פי ההסכם תספק רפאל מערכות נשק לצבא הודו בהיקף של עשרה מיליארד דולרים. העסקה כוללת מערכות הגנה אווירית, טילי אוויר-אוויר ובלוני תצפית. כחלק מההסכם וממדיניות "Made in India" תעביר רפאל ידע רלוונטי לחברה ההודית. החתימה על ההסכם נעשתה בתערוכת נשק בהודו, בה נכח שגריר ישראל בהודו.

מקורות רלוונטים:

מפת ייבוא נשק להודו

India-Israel Defense Cooperation 2014

כתבות:

ישראל מוכרת נשק בין היתר גם לפקיסטן 2013

כך ניצחה ישראל את ארה"ב בייצוא הנשק להודו 2014

עוד עסקאות נשק לקראת ביקור ראש ממשלת הודו השנה 2016

הודו במסע קניית נשק ענקי מישראל: חוזים במאות מיליונים 2016

הודו תרכוש נשק מישראל ב-3 מיליארד דולרים

"הודו אישרה עסקת ענק ב-1.1 מיליארד דולר עם התעשייה האווירית" 2016

עוד עסקאות נשק לקראת ביקור ראש ממשלת הודו השנה 2016

מדוע הודו מעדיפה טילים מישראל ולא מארה"ב?

כלי נשק ישראליים עתידים להיות מיוצרים בהודו

הודו מפעילה בקשמיר רובים מתוצרת ישראל 2008

הודו תחייב יצואניות ביטחוניות מישראל להעביר אליה קווי ייצור 2015

Revealed: India Close to Signing $3 Billion Defense Deal with Israel 2016

India’s Air Force to Get 10 Killer Drones from Israel 2015