הונדורס

הונדורס:

רקע:

הונדורס שוכנת במרכז אמריקה, ונחשבת לאחת המדינות המושחתות והאלימות בעולם כלפי אזרחיות ואזרחים. בשנת 2009 התרחשה במדינה הפיכה צבאית בה גירש הצבא את הנישא דאז, זלאיאה, לקוסטה ריקה. בשנת 2013 נבחר הנשיא הנוכחי, הרננדז, בבחירות מפוקפקות.

מדי יום נרצחים בהונדורס 20 בני אדם, ובשנת 2013 אירעו יותר מ-80 מקרי רצח לכל 100 אלף תושבים. על-פי ארגוני זכויות אדם בינלאומיים, אנשי המשטרה האזרחית, המשטרה הצבאית והצבא בהונדורס היו מעורבים בשנים האחרונות בהפרות חמורות של זכויות אדם, בהטרדה, בעינויים, באיומים ובהוצאה להורג ללא משפט של עיתונאים ופעילי האופוזיציה. המשטרה האזרחית בהונדורס קשורה לארגוני פשע והמשטרה הצבאית והצבא היו מעורבים בחטיפה ובאונס. כל זאת מתרחש תחת הגנה ממערכת המשפט המושחתת במדינה.

קשרי נשק עם ישראל:

הקשר הישראלי עם הונדורס הוא קשר ארוך שהחל עוד בשנות ה-70, עם מכירה ישראלית של מטוסי קרב ומטוסי הובלה להונדורס. בשנות ה-80 במהלך "המלחמה המלוכלכת" בהונדורס, במסגרתה הממשלה אסרה, עינתה והעלימה 184 אנשי שמאל, ישראל מכירה למדינה מטוסי קרב, רובי סער, רכבים משוריינים וטנקים.

ב1982, פחות מחודש אחרי טבח סברה ושתילה שהוביל לפסילתו כשר בטחון, טס אריאל שרון להונדורס וחתם על הסכם מכירת נשק לממשלת הונדורס. בכיר הונדורי אמר על ביקורו של שרון, שהגיע מעט לפני ביקור של נשיא ארה"ב רייגן במדינה כי: "ביקורו של שרון היה חיובי יותר, הוא מכר לנו נשק. רייגן רק אמר אמירות שטחיות, והסביר שהקונגרס מונע ממנו לעשות יותר".

הקשר בין ישראל להונדורסנמשך עד היום ורק לאחרונה פורסם על עסקה בשווי 300 מליון דולר במסגרתה ישראל תספק מטוסים וציוד לחיל האוויר ההונדורי, זאת למרות שמדינות רבות, כולל ארה"ב, מסרבות למכור ציוד אווירי להונדורס בשל מדיניות היירוט של המדינה, המאפשרת הפלה של כל מטוס המוגדר כחשוד.

בהודעה משותפת של ממשלות ישראל והונדורס, שפורסמה לתקשורת במהלך ביקור בישראל באוקטובר 2015 של משלחת מהונדורס שכללה את  הנשיא חואן אורלנדו הרננדז, שר הביטחון ורמטכ"ל הצבא ההונדורים, פורסם כי שדרוג היחסים ביניהן הוא סמל לערכים המשותפים של שתי המדינות, המבוססים על דמוקרטיה, זכויות אדם, שלטון החוק והשאיפה לשלום.