חוף השנהב

חוף השנהב:

רקע:
בין השנים 2000-2011 חוף השנהב נשלטה על ידי הנשיא לורן גבאגבו. בשנת 2002 פרצה מלחמת אזרחים בין הצפון לדרום אשר הסתיימה בשנת 2007. גבאגבו הפסיד בבחירות לנשיאות בשנת 2010, אולם סירב לפנות את כיסאו, דבר שהביא להתערבות הצבא הצרפתי. לאחר שפרצו מהומות קשות נוספות, במהלכן נהרגו אלפי אזרחים, פינה גבאגבו את כס הנשיאות ב- 2011 לאלאסן אווטארה.
בינואר 2016 הועמד גבאגבו למשפט בבית הדין הבינלאומי. על פי דיווח של רויטרס, טענה התביעה כי גבאגבו הוא הפוליטיקאי הבכיר ביותר שהופיע אי פעם בפני בית הדין הבינלאומי, תכנן מעשי רצח, אונס והשמדה נגד קבוצות אתניות ובני מיעוטים שונים במדינה, בהם מוסלמים, בעיקר כאלה שנחשבו לתומכיו של אווטארה. באחד המקרים נאנסו 38 נשים שהגיעו לעצרת תמיכה באווטארה. גבאגבו ובלה גוד מואשמים גם בציוד ובמימון התקפת רקטות על שוק במדינה שבה נהרגו 20 בני אדם.

אמברגו:
בשנת 2004, במהלך מלחמת האזרחים, הטילה מועצת הביטחון של האו"ם אמברגו על חוף השנהב. על אף האמברגו, ישנן ראיות לכך שנשק וציוד צבאי ישראלי הגיע לחוף השנהב.

קשרי נשק עם ישראל:
בראיון לעיתון Forward בשנת 2008, דיבר גבאגבו על יחסיו החמים עם ישראל, ובין היתר סיפר כי ישראל תומכת בחוף השנהב באופן בו תומכים בחברים. גבאגבו אמנם טען כי התמיכה לא מתבטאת בנשק, אולם מיד לאחר מכן סיפר כי חוף השנהב רכשה מישראל מל"טים במטרה לעשות בהם שימוש לאיסוף מידע, והדגיש כי זהו ציוד צבאי לא-התקפי אשר עזר לחוף השנהב בדרכים רבות.

דו"ח וועדת הסנקציות:
במרץ 2016 פירסם צוות המומחים של וועדת הסנקציות  לחוף השנהב במועצת הביטחון דיווח על עקיפת האמברגו. על פי הדו"ח התגלה משלוח של משקפות לראיית לילה,ומשלוח נוסף של חמישה מכשירים תרמיים לראיית לילה אשר הגיעו לחוף השנהב ישירות מישראל בינואר 2015. בדוח הוועדה (סעיף 101) נכתב כי "שני המשלוחים שנכנסו לחוף השנהב היו הפרה של משטר הסנקציות. המשקפות לראיית לילה משמשות כרגע מגוון יחידות של הצבא ושל כוחות הביטחון, ואמצעי ההדמיה התרמיים משמשים את הצבא".

מכשירים תרמים: על פי דיווח בעיתון בהארץ, במסמך של החברה הישראלית שסיפקה את האמצעים הללו, "טרויה טק דיפנס", נכתב כי משלוח האמצעים התבצע בחודש דצמבר 2014, וכי עלותו היתה 52,500 דולר. לפי הגדרת מערכת הביטחון מוצרים אלו אינם נחשבים מוצרים צבאיים, ולכן לא היו בפיקוח משרד הביטחון ולא התקיימה עברה על החוק הישראלי.

ציוד לראיית לילה: על פי הדוח (סעיפים 98-99) חברת טרויה טק דיפנס הישראלית תיווכה את העברת המשקפות לידי חוף השנהב. חברה מחוף השנהב פנתה לטרויה טק דיפנס בבקשה לקבלת אמצעים לראיית לילה. בקשת הרישיון שהגישה חברת טרויה דיפנס לאגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון לא אושרה בטענה כי האמצעים המבוקשים נחשבים לציוד לחימה ומצריכים אישור של מועצת הביטחון, בשל האמברגו. בעקבות הסירוב תיווכה חברת טרויה הישראלית, יחד עם חברה אחרת הממוקמת בסינגפור, בין החברה בחוף השנהב לבין מוצר דומה של משקפות לראיית לילה בארצות הברית, הנחשב למוצר בסטנדרט אזרחי.

הערה: "משרד הביטחון אמור לפקח על תיווך בעסקות נשק בחו"ל, אך הדבר לא נעשה עד היום. הפיקוח על התיווך לא מתקיים, חרף הודעת המשרד כי יתחיל בפיקוח בשנת 2014. גורם ביטחוני אמר כי התקנות שמסדירות את הפיקוח על מתווכי הנשק, ממתינות לאישור ועדת החוץ והביטחון של הכנסת" (הכתבה מהארץ).

בנוסף, נמצאו 561,000 כדורים בתום מלחמת האזרחים ב-2011 מתוכם 1,600 כדורי 5.56 תוצרת ישראל (עמ' 184)

הערות:איתי מק מציין באימייל ששלח במרץ 2016 כי חלק מהנשק הגיע דרך בורקינה פאסו. הוא ניסה למנוע את הייצוא הביטחוני לשם, על רקע ההפיכה הצבאית במדינה, ללא הצלחה.