מקסיקו

רקע:

מקסיקו שוכנת בצפון אמריקה, ובעלת גבול צפוני עם ארה"ב, וגבול דרומי עם גואטמלה ובליז. כמו עם מדינות רבות לטינו-אמריקאיות רבות אחרות במרכז ודרום אמריקה, במהלך שנות ה-60 וה-70 ניהלה ממשלת מקסיקו, בסיוע אמריקאי, מלחמה נגד כוחות שמאל וכוחות גרילה במדינה. במהלך "המלחמה המלוכלכת" לפחות 1,200 איש הועלמו על ידי הממשל.

כיום, מקסיקו נמצאת במה שרבים מכנים "המלחמה המלוכלכת החדשה". "מלחמה על הסמים" במקסיקו, הנתמכת על ידי ארה"ב, גבתה בעשור האחרון את חייהם של למעלה מ164,000 אנשים. בנוסף לכך, עם למעלה מ28,000 אנשים שהועלמו על ידי כוחות בטחון ו/או קרטלים בעשורים האחרונים, והקשר ההדוק בין כוחות בטחון שונים ובין קרטלים, מקסיקו נמצאת ברשימת 25 המדינות המסוכנות ביותר לחיות בהן בעולם.

בשנים האחרונות מקסיקו נהייתה מוקד הגירה למאות אלפי פליטים ממדינות מרכז אמריקה בעיקר, ומהווה גם ארץ מעבר לפליטים ומהגרים המבקשים להגיע לארה"ב. מציאות זו יצרה מצב בו ארה"ב תומכת ואף מממנת את הגברת אכיפת ההגירה ממדינות מרכז אמריקה למקסיקו, והמילטריזציה של הגבול הדרומי של מקסיקו.

קשרים עם ישראל:

ב-1973 מקסיקו קנתה מישראל חמישה מטוסי ערבה (מטוס תובלה), באותה שנה ובשלוש השנים הבאות ישראל מכרה את אותם המטוסים גם לאל סלבדור, ניקרגואה, גואטמלה והונדורס. בכל מדינות אלו באותן שנים התרחשה "מלחמה מלוכלכת" הדומה באופיה לזו שהתרחשה במקסיקו. מטוסי הערבה הישראלים שימשו את ממשלת מקסיקו (כמו גם גואטמלה והונדורס) בכדי להשליך אסירים שנתפסו כמתנגדי משטר אל מעמקי הים. מטוסי הערבה הישראלים שומשו את ממשלת מקסיקו באותם שנים גם בכדי להבריח סמים מגררו (מדינה מקסיקו) לארה"ב – חלק ממיסוד מבנה הקרטלים במדינה המשפיע עליה עד היום.

ב-1994 עם תחילתו של מרד הזפטיסטה במדינה, כוחות ישראלים אימנו את הצבא המקסיקאי בטקטיקות לדכא את המרד, ועזרו להקים את מדיניות המחסומים הנוקשה במדינת צ'יאפס. מאז מקסיקו ממשיכה לקנות נשק ישראלי באופן שוטף, כולל מסוקים, טילים ובעיקר כטב"מים. כך ניתן לראות כטב"מים ישראלים בשימוש ארה"ב בגבול ארה"ב-מקסיקו, וכטב"מים ישראלים בשימוש מקסיקו בגבול מקסיקו-גואטמלה. בשני המקרים כטב"מים אלו נועדו למנוע הגירה, כולל הגירה של פליטים ממדינות מרכז אמריקה.

בנוסף לכך חברות ישראליות מעורבות בפרוייקט האזנה כלל ארצי של הממשלה המקסיקאית, כמו גם הפעלת מוקדי בקרה משותפים של כוחות בטחון שונים, מוקדי בקרה שידוע כי בעבר שימשו גם את קרטלי הסמים דרך קשריהם בכוחות הבטחון.