סרי לנקה

סרי לנקה:

רקע:

במשך כשלושים שנים, התחוללה מלחמת אזרחים רצחנית בסרי לנקה, בין הממשלה בשליטת הרוב הסינהאלזי, לארגוני המורדים של המיעוט הטאמילי. כל הצדדים ביצעו פשעי מלחמה, פשעים נגד האנושות והפרות חמורות של זכויות אדם. על-פי הערכות האו"ם, רק בחמשת החודשים האחרונים למלחמה נהרגו בין 40 אלף ל-75 אלף אזרחים ואזרחיות, רובם מאש מכוונת של כוחות הביטחון של הממשלה.

כוחות הממשלה ביצעו הריגה ופגיעה לא חוקית באזרחים ואזרחיות באופן שיטתי ונרחב, הוצאות להורג ללא משפט של לוחמי ולוחמות ה-LTTE, העלמת אזרחים ואזרחיות באופן שיטתי ונרחב, עינויים, אונס, שימוש בילדים חיילים, הרעבה מכוונת ומניעת סיוע הומניטרי.

אחת התופעות בקרב כוחות הביטחון של הממשלה, הייתה הפצת תמונות וסרטוני וידיאו של עצורים ועצורות עירומים, מכוסי עיניים וכפותים בידיים, שהוצאו להורג ללא משפט. גופות העצורים והעצורות חוללו, והחיילים צילמו בכוונה את איברי המין שלהם (חלק מהנשים צולמו עם רגליים פתוחות).

יצוא נשק מישראל:

על פי דיווחים שונים, בתקופות שונות ייצוא ביטחוני ישראלי ניתן לשני הצדדים היריבים כפי שגם נעשה באנגולה וקולומביה.

להבדיל מהייצוא הביטחוני לרואנדה בזמן רצח העם שהיה חמור חוקית ומוסרית, אך לא היה רכיב מרכזי ברצח העם, בסרי לנקה ישראל מילאה תפקיד מרכזי ביותר בפשעי המלחמה ובפשעים נגד האנושות שנעשו שם – ישראל נתנה מל"טים שהכווינו מטוסים וספינות קרב תוצרת ישראל, אשר הפציצו במכוון אזרחים ואתרים אזרחיים והומניטריים, והכריעו את המלחמה במחיר אנושי כבד ביותר.

אחד המקרים המפורסמים בהם נעשה שימוש במטוסי כפיר ישראלים, היה ב-14 לאוגוסט 2006. חיל האוויר של סרי לנקה השתמש במטוסי כפיר כדי להפציץ בית יתומות, בו שהו כ-400 ילדות, אשר כוחות הביטחון טענו שקיבלו הכשרה להיות לוחמות ה-LTTE. כשישים ילדות נהרגו במתקפה בו במקום, ועשרות רבות נפצעו.

אחד מהאחראים לפשעי המלחמה, הרמטכ"ל הסרי לנקי דונלד פררה, התמנה עם סיום תפקידו ב-2009 לשגריר בישראל, והצהיר על תמיכתו במדיניות ממשלת ישראל.

עתירה:

באוגוסט 2016 הגיש עו"ד איתי מק בקשת חופש מידע הנוגעת לשלב האחרון של המלחמה, 2002-2011, שנים בהן המאבק המזוין הוכרע ומדינת ישראל תמכה בכוחות הממשל הסרי לנקי בלבד. הבקשה נדחתה בספטמבר 2016 בטענה כי חשיפת המסמכים תדרוש יותר מדי שעות עבודה של עובדי משרד הביטחון.

בקשת חופש המידע דורשת לפרט אלו כלי הנשק אושרו לייצוא לסרי לנקה, ובכלל זה גם אמצעי מעקב ואיסוף מידע ואמצעים לפיזור הפגנות. בנוסף התבקשה המדינה לספק מידע על מעורבות גורמי בטחון ישראלים באימון הצבא הסרי לנקי, שליחת יועצים צבאיים למדינה, חשיפת תמונות שצולמו על ידי מזל"טים ישראלים במדינה ונשמרו על ידי משרד הביטחון הישראלי ועוד. בבקשה מצוין במפורש כי אין צורך לספק את שמות סוחרי הנשק שסיפקו את האמצעים לממשלת סרי לנקה, כדי שביטחונם האישי כביכול לא יהווה תירוץ להסתרת המידע.