רואנדה

רואנדה:

רקע – רצח בני הטוטסי:

רואנדה היא מדינה השוכנת במרכז אפריקה, ואוכלוסייתה המקומית מורכבת משלוש קבוצות אתניות מרכזיות: ההוטו, הטוטסי והטווה. באוקטובר 1990 פלשה לרואנדה החזית הפטריוטית הרואנדית (RPF), אשר נשלטה בידי הטוטסי. ובתגובה לכך, ביצעה הממשלה הצבאית (בשליטת ההוט) רצח המוני של בני הטוטסי, בטענה שהם מנסים לשעבד מחדש את בני ההוטו. מלחמת האזרחים נמשכה עד שנת 1993, ועל פי ההערכות גבתה את חייהם של למעלה מ – 800 אלף אנשים. במהלך רצח העם, שידרו תחנות רדיו ברואנדה קריאות לרצח והשמדה סופית של הטוּטסִי. אנשים רצחו את שכניהם, חבריהם לעבודה ואפילו קרובי משפחה.

קשרי נשק עם ישראל:

באופן רשמי, הופסק ייצוא הנשק הישראלי לרואנדה כחצי שנה לפני רצח העם, באוקטובר 1993. אף על פי כן, ישנם פרסומים שונים אשר פורסמו לאחר רצח העם, אשר  קשרו את ישראל עם הצבא ועם מיליציות ההוטו.

על פי רישומים של משרד הביטחון ברואנדה, בשנת 1994 הועברו מישראל 7 משלוחי נשק קל בשווי של 6.5 מיליון דולר, דרך אלבניה, לידי מיליציות ההוטו. עשרה ימים אחרי תחילת הטבח, הועברו מתל אביב לגומא שבזאיר 560 אלף כדורים בשווי של כמעט 900 אלף דולר. שבוע לאחר מכן הועברו רימונים ותחמושת נוספת בשווי של 681 אלף דולר. דו"ח של ארגון "אמנסטי" ב-1995 חשף כי מקלעי עוזי ונשק שלל מצרי ממלחמת יום הכיפורים נשלחו מישראל לרואנדה  דרך אלבניה.

סוחר נשק ישראלי נימק את מעורבותו ברצח העם כך: "הבנתי שאני בעצם דוקטור ולא סוחר נשק. כל אדם סביר היה רוצה למות מכדור בראש ולא מפגיעה של מצ'טה. אני מספק את הכדור הזה שגורם לאנשים למות בצורה נעימה יותר."

עתירה:

עו"ד איתי מק ופרופ' יאיר אורון הגישו בקשת חופש מידע, לגבי החלטת מנכ"ל משרד הביטחון להקפיא את פעילות הייצוא הביטחוני לרואנדה שישה ימים לאחר שהחל רצח העם. לפי האו"ם, בשבוע הראשון לרצח העם ברואנדה, נטבחו עשרות אלפי אזרחים. המידע אודות קיומה של החלטת המנכ"ל התקבל כאחד מן הנימוקים להחלטת פרקליט המדינה בינואר 2015, לדחות את הדרישה לפתיחת חקירה פלילית נגד הישראלים האחראים לייצוא הביטחוני לרואנדה, בעבירות של סיוע לרצח העם ולפשעים נגד האנושות.

עו"ד איתי מק: "החלטת מנכ"ל משרד הביטחון ונימוקיה מעלים שאלות קשות – מדוע נדרשו שישה ימים בהם נטבחו עשרות אלפים מבני הטוטסי וגם בני הוטו שנחשבו למתונים? האם ההקפאה כללה רק חוזים חדשים, או גם חוזים ישנים? איך זה מסתדר עם הטענה של ישראל בעבר כי האישור הרשמי האחרון לייצוא ביטחוני ניתן באוקטובר 1993? כיצד נטען כי רק ב-12.4.1994 הגיעו ידיעות למשרד הביטחון על מלחמת האזרחים, בעוד שמלחמת האזרחים שהפכה בהמשך לרצח עם, החלה כבר בשנת 1990? התשובות נמצאות אצל משרד הביטחון, שהציג מסמכים לפרקליט המדינה, שי ניצן".