עתירה של עו"ד מק: לעצור הייצוא הבטחוני לבורמה!

עו"ד איתי מק כותב ב-19/1/17:

ביום 19.1.2017 הוגשה עתירה דחופה לבג"צ (648/17) בדרישה לעצור את הייצוא הביטחוני לבורמה (מיאנמר), יחד עם פעילות ופעילי זכויות האדם סהר ורדי, איה גבריאל, עופר ניימן, נוני טל, גיא הירשפלד, יעל עגור אורגל, יעל רביד, גלעד ליברמן, חגית שמר ומיכל הרמתי.

העתירה הדחופה הוגשה על רקע ביקור משלחת של החונטה בישראל שכללה פושעי מלחמה בכירים, ראיות למכירת ישראל בחודשים האחרונים נשק ואימונים לחונטה, ביקור ראש אגף הייצוא הביטחוני הישראלי בבורמה, ודו"חות חדשים של האו"ם וארגוני זכויות אדם בין-לאומיים, שקבעו כי הפשעים נגד בני קבוצת המיעוט המוסלמי במדינת Rakhine , הקרויה Rohingya, עולים לכדי פשעים נגד האנושות. כבר בשנת 2015 חוקרים במוזיאון השואה בארה"ב קבעו כי בבורמה קיימים תנאים להידרדרות לרצח עם.

במועד הגשת העתירה ועד היום, כוחות הביטחון של החונטה ממשיכים לבצע פשעי מלחמה במיוחד במדינות Shan ו-Kachin, ופשעים נגד האנושות במדינת Rakhine כלפי בני קבוצת ה-Rohingya. מאז פתחו כוחות הביטחון של החונטה במבצע רחב היקף במדינת Rakhine, בתחילת חודש אוקטובר האחרון, אזרחים שם נרצחים, נעלמים ועוברים עינויים, נשים וילדות נאנסות, וכפרים שלמים עולים בלהבות. כוחות הביטחון פועלים בשיטת "האדמה החרוכה", בוזזים והורסים את הרכוש. בין היתר, באמצעות ירי רקטות לעבר בתי מגורים. ארגון Amnesty אסף תיעוד באמצעות צילומי אוויר ל-1,200 בתים, בתי ספר ומסגדים שהוצתו. ביום 3.2.2017 פורסם דו"ח נוסף של נציב זכויות האדם של האו"ם, המתאר זוועות שמבצעים כוחות הביטחון של בורמה, אשר המצפון אינו יכול לסבול, כולל רצח ילדים – בדו"ח מתוארים תינוק בן שמונה חודשים שנרצח בעת שאימו עברה אונס קבוצתי ע"י קצינים, ורצח ילדה בת חמש שניסתה לעצור את החיילים שאנסו את אמא שלה.

המדינה הגישה תגובה לבית המשפט, בה אין התייחסות כלשהי למצב זכויות האדם בבורמה, וטענה כי מדובר בנושא מדיני שאינו שפיט, כלומר למשרד הביטחון מותר לעשות הכל ללא ביקורת שיפוטית. זאת בשעה שמדובר בהליך בירוקרטי המוסדר בחקיקה למתן רישיון לחברות ביטחוניות ישראליות. הממונה על מתן רישיונות הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון, רחלי חן, חייבת לשקול במהלכו את כל השיקולים הרלוונטיים, כמו כל רשות מנהלית. אם היא לא שוקלת פשעי מלחמה, פשעים נגד האנושות ואמברגו נשק אמריקאי ואירופאי, ואם היא לא מבצעת את האיזונים הנכונים בין השיקולים, כפי שעולה מהתגובה שאין בה שום התייחסות לכך, ישנה בעיה.

המדינה חזרה והדגישה בתגובה כי היא אינה מודה בשום טענה בעתירה – זאת למרות שלעתירה צורפו פרסומים של ראש החונטה עצמו על הסכמים לרכישת אימונים ונשק ממדינת ישראל, תמונה שפרסם ראש החונטה מביקור ראש אגף הייצוא הביטחוני הישראלי בבורמה, ופרסומים עם תמונות של חברה ביטחונית ישראלית על העברת נשק ומתן אימונים לכוחות החונטה.

תמוה ביותר שהמדינה הדגישה כי מאחר שמדובר בעניין מדיני מובהק "מדיניותה של הממשלה תעמוד לביקורת הכנסת ולביקורת ציבורית" זאת בשעה שמשרדי החוץ והביטחון מסתירים ומשקרים באופן שיטתי לציבור ולמרבית חברי/ות הכנסת בכל הקשור לייצוא הביטחוני, חוזרים ומבקשים איסור פרסום וחסיון, אף כאשר הפרטים כבר פורסמו, ובכך מנסים למנוע כל דיון ציבורי בנושא.

העתירה:

https://files.acrobat.com/a/preview/165c38fe-9b64-4538-bc91-c26114573fae

תגובת המדינה:

https://files.acrobat.com/a/preview/bcedcdca-2d40-4e67-b7ad-d975d8736bda

כתבה של ג'ון בראון בשיחה מקומית:

https://mekomit.co.il/%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%9E%D7%94-%D7%AA%D7%92%D7%95%D7%91%D7%94-%D7%9C%D7%91%D7%92%D7%A5/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s