קמרון 2018

בקשה לעצירת הייצוא ליחידת BIR בקמרון, פברואר 2018

עו"ד איתי מק

יחד עם פעילות ופעילי זכויות האדם איה גבריאל, יעל פרנקל, סהר ורדי, ורד קיסר, שי אישטיין, גיא בוטביה, עופר ניימן, ניב חכלילי, גיא ידין עברון, נועם ידין, אלישבע קרבצוב, אורי עגנון, גל אלפסי, ורד ביתן, אמיר ביתן ויניב יורקביץ, נשלחה דרישה למשרד הביטחון לעצור את הייצוא הביטחוני ליחידת BIR בקמרון.

מאז אוקטובר 2016, מתחולל בקמרון משבר פוליטי קשה באזורים דוברי האנגלית, בפרובינציות הדרום מערבית והצפון מערבית, שנמצאות בסמוך לגבול עם ניגריה. שביתות והפגנות מורים ועורכי דין, החלו "כדור שלג" באזורים דוברי האנגלית שמדוכאים ביד קשה. כוחות הביטחון של קמרון, וביניהם יחידת BIR, ירו באש חיה על מפגינים, פשטו על האוניברסיטאות, בתי עסק ומגורים, הכו אזרחים ואזרחיות, אנסו סטודנטיות, ועצרו את ההנהגה הפוליטית של אזורים אלה שהפכו למעשה לאזורים צבאיים, כולל שופט מבית המשפט העליון של קמרון. מערכת החינוך הייתה סגורה במשך כשנה וכן בינואר 2017 המדינה חסמה את האינטרנט שם למספר חודשים, דבר שפגע בעסקים רבים. חלק מאלה שנעצרו נשפטו בבתי דין צבאיים, מכוח חוקים דרקוניים נגד טרור. עשרות אלפים נמלטו למחנות פליטים בניגריה, ורבים נטשו את כפרי מגוריהם ומסתתרים ביער.

יחידת BIR מכונה בקמרון "היחידה הישראלית", מאחר שלפי הדיווחים, באופן יוצא דופן, ישראלים לא רק מאמנים ומייעצים לחייליה, אלא גם עמד ועומד בראשה קצין צה"ל לשעבר. מתמונות וסרטונים של יחידת BIR, שפורסמו בתקשורת, עולה כי חייליה משתמשים בנשק ישראלי. בין היתר, ברובי גליל, גליל אייס, תבור ומקלעי נגב.

מדובר ביחידה שהוקמה בשנת 2001, שבאופן פורמלי נועדה תחילה להילחם בארגוני פשע. בפועל מדובר ביחידה אשר יחד עם המשמר הנשיאותי, נועדה כדי להבטיח את שלטונו של הדיקטטור הקמרוני, Paul Biya, השולט במדינה מאז שנת 1982. Biya הקים יחידות אלה מתוך חוסר אמון בצבא ומחשש כי תתבצע הפיכה צבאית נגדו. באופן יוצא דופן בקמרון, ה-BIR כפוף ישירות לנשיא ואחראי לדווח רק אליו.

הפעם אין מדובר בייצוא ביטחוני ישראלי "רגיל" המשמש להפרות חמורות של זכויות אדם, אלא בהתערבות של ממש מצד משרד הביטחון בישראל בחיים הפוליטיים של מדינה אחרת, בסגנון ניאו-קולוניאליזם. אזרחי ואזרחיות מדינת ישראל, ממשלת ישראל וכנסת ישראל, מעולם לא הכריזו על מלחמה נגד תושבי האזורים דוברי האנגלית בקמרון, ומעולם לא הצביעו על תמיכה בשלטון נצחי של דיקטטור מזדקן.

קישור לבקשה