הונדורס 2017

הוגשה דרישה למשרד הביטחון לעצור את הייצוא הביטחוני להונדורס‎, דצמבר 2017

עו"ד איתי מק

בהונדורס פועלת אחת מהמשטרות המושחתות והמסוכנות בעולם לאזרחים ולאזרחיות. המשטרה בהונדורס בעצמה קשורה לארגוני פשע ולארגונים נרקוטיים. בהונדורס הצבא פועל בתוך המדינה, ולא רק שומר על הגבולות. בשנת 2013, הממשלה ההונדורית הקימה משטרה צבאית אשר כוללת מעל 3,000 חיילים, אשר משתמשת ברובי תבור תוצרת ישראל. בין היתר, הוקמו שתי יחידות עלית במשטרה הצבאית, ה-Tigres וה-Cobra, המוכרות כמפרות סדרתיות של זכויות אדם. כבר באוגוסט 2016, בכירים באו"ם הזהירו כי הונדורס הפכה לאחת המדינות המסוכנות בעולם לפעילי זכויות אדם. בשנת 2015 הונדורס נבחרה למדינה המסוכנת בעולם לפעילים לאיכות הסביבה.

בעקבות ביקור של משלחת הונדורית בישראל, באוקטובר 2015, נחתמו הסכם הבנות ב-4.2.2016 והסכם ביטחוני גדול בין המדינות ב-8.12.2016. אף שההסכם מוסתר מהציבור הישראלי, הרי שכפי שקרה במקרים של בורמה ואזרבייג'ן, גם הפעם פרטי ההסכם פורסמו על ידי גורמים רשמיים בהונדורס. לפי פרסומים רשמיים של משרד הביטחון בהונדורס, ההסכם עם ישראל כולל: שדרוג של מטוסי F5 ו-A37, ומסוקים של חיל האוויר; מכירת ספינת פטרול הכוללת מנחת למסוקים, ומערכות נשק לספינות; מערכות קשר לחיל הרגלים; 6 מל"טים; מערכת מעקב לשימוש השירות החשאי ההונדורי; והקמת מרכז מבצעים – הכל תמורת תשלום בסך 209 מיליון דולר ארה"ב. נשיא הונדורס טען שמדובר בהסכם היסטורי שיחזק את כוחות הביטחון ההונדורים כפי שלא נעשה מעולם.

בשבועיים האחרונים, הונדורס נמצאת במשבר פוליטי קשה על רקע החשד כי הנשיא Hernández זייף את תוצאות הבחירות שנתקיימו ביום 26.11.2017. בתגובה החלו הפגנות ענק ברחבי הונדורס, המדוכאות ביד קשה ע"י המשטרה והצבא. עד כה כ-14 אזרחים ואזרחיות נהרגו. באופן לא מפתיע, כוחות הביטחון הנתמכים ע"י מדינת ישראל, אשר היו לכאורה אמורים לפעול נגד הקרטלים, ארגוני הפשיעה והטרור, בפועל תוקפים אזרחיות ואזרחים. הממשלה הכריזה ביום 2.12.2017 על מצב חירום, הקפאת הזכויות החוקתיות של האזרחים ועוצר. כמחאה על העוצר, בין היתר, האזרחים המסתגרים בבתיהם מתופפים על סירים ומחבתות, דבר המרתיח את כוחות הביטחון. כך למשל, כדי להפסיק את התיפוף בשכונת מגורים, המשטרה זרקה רימוני גז לתוך הבתים.

לכן, יחד עם שחף ויסבין, אפרת לוי, זמיר הלר-אלגזי, עמרי ברנס, שני פייס, ניר פאר, שירז גרינבאום, מרטין קורמן, יהודית דימנט, דיאגו שירטה, תומר סלוצקי, פבלו קטלירבסקי, ורד ביתן ואמיר ביתן, נשלחה היום פנייה לראשת אגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון, בדרישה כי תעצור את הייצוא הביטחוני להונדורס.

קישור לבקשה
קישור לסרטון על מחאת התושבים באמצעות תיפוף על סירים ומחבתות, בזמן העוצר

יוני 2019

הוגשה דרישה נוספת לעצור את הייצוא הביטחוני להונדורס:
בשבוע שעבר, נחשף בארה"ב כי נשיא הונדורס, חואן אורלנדו הרננדס, חברו הטוב של נתניהו ומי שהוזמן להשתתף בטקס המשואות בהר הרצל, נחקר ע"י סוכנות DEA האמריקאית, בחשד לסחר בסמים והלבנת הון. אחיו של הרננדס, כבר נעצר בשנת 2018 במיאמי, בגין מעורבותו בהברחת טונות של קוקאין לארה"ב.

על רקע חשיפת המידע על החקירה הפלילית בארה"ב, המיאוס של המוני אזרחים ואזרחיות מהשחיתות והאלימות של משטר הרננדס, וקריסת מערכות החינוך והבריאות במדינה בעת שתקציב הביטחון רק גדל, החלו לאחרונה הפגנות ענק ברחבי הונדורס, אשר בימים האחרונים מובילים אותן ארגוני הרופאים והמורים, שהחלו בשביתה כבר בחודש אפריל.

למרבה הצער, שוב כוחות הביטחון הנתמכים ע"י מדינת ישראל, ומחומשים בכבדות בנשק ישראלי (בין היתר, רובי תבור וגליל אייס), אשר היו לכאורה אמורים לפעול נגד הקרטלים, ארגוני הפשיעה והטרור, בפועל תוקפים אזרחיות ואזרחים המשתתפים במחאה פוליטית לגיטימית. כך, בימים האחרונים דווח כי נעשה שימוש בירי חי כלפי המורים והרופאים.

לכן, נשלחה דרישה נוספת לראשת אפ"י, רחלי חן, לעצור את הייצוא הביטחוני להונדורס.

לציבור הישראלי נמאס מהתנהלות אפ"י, ומלבד גורמים בעלי אינטרסים אישיים, לציבור הישראלי אין אינטרס כלשהו כי שוב נשק ואימונים ישראליים ישמשו לצורך טבח באזרחים, מורים ורופאים.

שום מעבר של שגרירות מדינה זרה לירושלים, אינו יכול להצדיק סיוע ישראלי לרצח אזרחים ואזרחיות. אין שום היגיון בהצטרפות של מדינת ישראל למלחמה נגד האזרחים והאזרחיות בהונדורס, כדי לסייע לפושעים ולסוחרי סמים לשמור על שלטונם.

קישור למכתב שנשלח