"לא-בטוח" כנס צללים לתעשיות הצבאיות

יוני 2017

כנס לא-בטוח עסק בהשלכות שבמכירת נשק ישראלי שנוסה על אוכלוסייה אזרחית בשטחים, ובסכנות אליהן נחשפות האוכלוסיות האזרחיות בעקבות השימוש בנשק זה.

הכנס התקיים כאלטרנטיבה לתערוכת הנשק ISDEF שהתקיימה באותו השבוע בגני התערוכה בתל-אביב. לתערוכת הנשק הגיעו נציגים מכל העולם לשמוע על התעשיה הצבאית הישראלית, על טכנולוגיית ההרג והלוחמה הא-סימטרית והדרך של כוחות האכיפה להפגין סמכות וסדר ולייצא נשק למוקדי סכסוך ללא פיקוח אמיתי.

ב"לא-בטוח" אנחנו נדבר על המושג הפמיניסטי והאזרחי שלנו של בטחון. נלמד מפעילות מכאן וממוקדי קונפליקטים בעולם על ההשפעות ההרסניות של התעשיות הצבאיות הישראליות. נשאל שאלות לגבי המחיר האמיתי שלהן והרווח שהן עושות מהמשך הכיבוש והלחימה.

בכנס התקיימו 5 פאנלים עם 20 הרצאות ו-21 אורחות ואורחים מברזיל, ארה"ב, דרום אפריקה, אנגליה, הולנד, עזה, ברזיל, קולומביה, דרום קוריאה ובוסניה.

רייצ'ל גילמר ולינדה טיגאני מ- the Black Liberation Movementומתנועת Black Lives Matter בארה"ב דיברו על קווי הדמיון בין שיטות המעקב על פלסטינים לבין שיטות הפיקוח על עבדים ועל הקשרים בין גורמי אכיפת החוק בארה"ב המקבלים הכשרה בישראל לדיכוי של קהילות מיעוטים בארה"ב; ג'יזל מרטינס מתנועת Favelas דיבר על דיכוי והרג של בני נוער עניים בפאבלות בברזיל וכיצד אימונים, טכניקות מעקב ונשק ישראלים משחקים תפקיד במתרחש שם; שרית מיכאלי מ"בצלם" דיברה על נשק לפיזור הפגנות בו משתמש הצבא הישראלי בגדה המערבית; שרה שין מקבוצת Palestine Peace and Solidarity South Korea בדרום קוריאה דיברה על מירוץ החימוש בדרום קוריאה, וכיצד ישראל נכנסת כשותפה לסחר בנשק במדינה; עו"ד איתי מאק דיבר על עבודתו בחשיפת המעורבות של ישראל בפשעים ברחבי העולם, ועל "דוקטרינת מיקרונזיה" הסחר בנשק של ישראל עם מדינות קטנות רבות ככלי לקבלת תמיכה באו"ם בתמורה לנשק.

בין הדוברות/ים בכנס:

עו"ד איתי מק, פעיל לזכויות אדם ואקטיביסט שפועל לחשיפת הייצוא הבטחוני הישראלי. לדברי עו"ד מק, תערוכת ISDEF השנה נכשלה לאחר שחלק גדול מהמוזמנים בחרו שלא להיות משויכים לתערוכה הישראלית. איתי דיבר על דוקטרינת מיקרונזיה – לפיה ישראל מייצאת נשק למדינות מוחלשות על מנת לזכות בתמיכתן בוועדות האו"ם. לדבריו, מוגשות בימים אלה עתירות נגד מכירת נשק למשטרים המבצעים פשעים נגד האנושות.

בינלקשמי נפרם, מייסדת רשת שורדות הנשק של מניפור ויו"ר Control Arms Foundation of India. נמצאת תחת מתקפת איומים מצד קבוצות חמושות במחוז מניפור בהודו, שהקימה רשת של נשים נפגעות אלימות-נשק. מרצה בקולומביה על מיליטריזם ואדמות ילידיות.

נדים יהיץ', פעיל פוליטי בוסני, שהיה נוכח במצור על סרייבו. פועל כיום להחזרת העקורים לבוסניה. מעורב באקטביזם ונגד רצח העם בסברניצה. עיתונאי שפעיל ביוזמת הצעירים לזכויות אדם. אמר שישראל מעניקה בשתיקתה ובעקיפין תמיכה דיפלומטית לסוריה בשעה ששאר העולם מגנה את הפשעים של אסד

אראלה גרסיאני, אנתרופולוגית מאוניברסיטת אמסטרדם, חוקרת את ירידי הנשק בעולם, השוותה בין ירידי הנשק המתקיימים ברחבי העולם.

סהר ורדי – סרבנית מצפון ופעילה ב-afsc – American Friends Service Committee ידידי הסרבנים האמריקאים. סהר דיברה על השימוש של מדינת ישראל בכיבוש לטובת ייצור נשק ויצירת רווח, לאחר שאותו הנשק נוסה על אזרחים פלסטינים.

טרי קרואופרד-בראון, דרום אפריקאי, בנקאי השקעות שהוביל את קמפיין הסנקציות הכלכליות על דרא"פ, ואקטיביסט חושף שחיתות עסקאות נשק, מי שהיה יד ימינו של דזמונד טוטו, פעיל היום בחשיפת עסקאות נשק ולמען עצמאותה של פלסטין. טרי השווה בין מה שהתרחש בדרום אפריקה בתקופת האפרטהייד והמאבק בו ובין המתרחש בישראל

לינדה טיגאני ורייצ'ל גילמר, פעילות Black Lives Matter וקבוצת Black4Palestine. ידברו בכנס על ההכשרות המשטרתיות, מיליטריזציה, הכיבוש ודיכוי מיעוטים בארה"ב ופה.

טוד מילר, חוקר אמריקאי, עוסק בגדר ההפרדה ובקומפלקס הצבאי של תעשיות צבאיות בישראל באריזונה.

שחר גולדווסר וג'יזל, פעילים מברזיל שמחו נגד מעורבות חברות ישראליות בחימוש ריו דה ז'נרו לקראת האולימפיאדה.

רים עאמר – פעילת קואליצית נשים לשלום, רכזת כללית שותפה בקואליציה. פעילה פמיניסטית, נגד הכיבוש, ילידת כפר קאסם ופעילת BDS. דיברה על תעשיית הנשק הישראלית ועל השפעתה על מדינות העימות בעולם. דיברה על הזלזול של המשטרה בכפרים הערבים. על כמויות הנשק המטורפות שיש בכפרים והמשטרה אינה עושה דבר.

ג'סיקה נבו (נפומנשי) – סוציולוגית פמיניסטית ופעילת שלום, ילידת ארגנטינה שגדלה תחת הדיקטטורות צבאיות בה. פעילה לשיוויון מגדרי, מניעת אלימות ובסכסוך הפלסטיני-ציוני. חוקרת את תחום הצדק המעברי. דיברה על החיים תחת הדיקטטורה הצבאית בארגנטינה ועל לקחי העבר שעלינו להפנים.

לצפייה בהרצאות שהתקיימו בכנס

קישור לאירוע בפייסבוק

לקריאה נוספת