מקסיקו 2017

בעקבות חשיפת המעורבות הישראלית בפרשיית הריגול הדרמטית במקסיקו, הגישה ח"כ זנדברג עתירה בדרישה לעצור את ייצוא מערכת הריגול הישראלית למדינה, יולי 2017

חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ הגישה הבוקר באמצעות עו"ד איתי מק עתירה לבג"ץ (מספר תיק 5662/17) בדרישה לעצור באופן מידי את רישיון הייצוא של תוכנת הריגול "פגסוס" מתוצרת חברת NSO הישראלית לממשלת מקסיקו, לאחר שבשבוע שעבר נחשף מה שמסתמן כאחת מהפרשות החמורות של התעשיות הביטחוניות הישראליות בשנים האחרונות. לפי הפרסום בשער ה"ניו-יורק טיימס", המערכת הישראלית שימשה את המקסיקנים לריגול אחרי צוות חקירה בין-לאומי ולרדיפת עיתונאים ופעילי זכויות אדם.

בתשובה לפנייתה של ח"כ זנדברג לשר הביטחון מתחילת החודש, בה ביקשה ממנו להורות על ביטול רישיון הייצוא שניתן למערכת הריגול למקסיקו, הודיע המשרד כי הוא מסרב להתייחס לטענות באופן קונקרטי.

מאז שנת 2006 מתנהלת במקסיקו מלחמה בין כוחות הביטחון לבין הקרטלים של הסמים, כאשר האזרחים והאזרחיות עומדים בתווך ופעמים רבות הם הקורבנות העיקריים. עד כה נהרגו כ-180,000 איש, נעלמו מעל 20,000 איש, ועשרות אלפים עברו עינויים. כמו-כן, 104 עיתונאים/ות נרצחו ו-25 נעלמו מאז שנת 2000. על אף תמונת המצב הקשה, משרד הביטחון אישר ומסרב לבטל רישיון למערכת שמשמשת למעקב אחרי פעילי/ות זכויות אדם ועיתונאים/ות, תוך יצירת סיכון ממשי לחיים ולחירות שלהם/ן.

ח"כ זנדברג: "תחת חסותו של משרד הביטחון, שמה של ישראל ממשיך להיקשר שוב ושוב לרדיפת אזרחים ולהפרת זכויות אדם. משרד הביטחון ממשיך לזלזל במוסד הכנסת ומסרב להתייחס באופן ישיר לדרישתי לבחון את רישיון הייצוא של חברת NSO הישראלית, אף שנחשף כי נעשה שימוש במערכת הריגול שלה להפרת זכויות אדם, ולמרות שהחברה מודה כי אין ביכולתה לעשות דבר בעניין. פניתי הבוקר לבג"צ בדרישה להפסיק את ייצוא המערכת עד אשר יוכח מעבר לכל צל של ספק כי לא נעשה בה כל שימוש להפרת זכויות אדם".

קישור לעתירה:https://files.acrobat.com/a/preview/d20c5d53-c3b2-419c-830b-ec841792f8f2

מרץ 2018

הזמנה לדיון בעתירה לבטל את רישיון הייצוא הביטחוני של מערכת מעקב למקסיקו שמשמשת נגד פעילי זכויות אדם ועיתונאים:

הנכם/ן מוזמנים/ות לדיון שיערך בבג"צ ביום שני, ה-19.3, בשעה 9:00, בעתירה (5662/17) המבקשת לבטל את רישיון הייצוא הביטחוני למערכת מעקב למקסיקו שמשמשת נגד פעילי זכויות אדם ועיתונאים, בפני הנשיאה אסתר חיות והשופטים עוזי פוגלמן ויוסף אלרון.

חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ הגישה עתירה לבג"ץ (מספר תיק 5662/17) בדרישה לעצור את רישיון הייצוא של תוכנת הריגול "פגסוס" מתוצרת חברת NSO הישראלית לממשלת מקסיקו, לאחר שנחשף מה שמסתמן כאחת מהפרשות החמורות של התעשיות הביטחוניות הישראליות בשנים האחרונות. לפי הפרסום בשער ה"ניו-יורק טיימס", המערכת הישראלית שימשה את המקסיקנים לריגול אחרי צוות חקירה בין-לאומי ולרדיפת עיתונאים ופעילי זכויות אדם.

העתירה הוגשה לאחר שבתשובה לפנייתה של ח"כ זנדברג לשר הביטחון, בה ביקשה ממנו להורות על ביטול רישיון הייצוא שניתן למערכת הריגול למקסיקו, הודיע המשרד כי הוא מסרב להתייחס לטענות באופן קונקרטי.

מאז שנת 2006 מתנהלת במקסיקו מלחמה בין כוחות הביטחון לבין הקרטלים של הסמים, כאשר האזרחים והאזרחיות עומדים בתווך ופעמים רבות הם הקורבנות העיקריים. עד כה נהרגו כ-180,000 איש, נעלמו מעל 20,000 איש, ועשרות אלפים עברו עינויים. כמו-כן, 104 עיתונאים/ות נרצחו ו-25 נעלמו מאז שנת 2000.

על אף תמונת המצב הקשה, משרד הביטחון אישר ומסרב לבטל רישיון למערכת שמשמשת למעקב אחרי פעילי/ות זכויות אדם ועיתונאים/ות, תוך יצירת סיכון ממשי לחיים ולחירות שלהם/ן. המדינה מבקשת לדחות את העתירה על הסף ולהגיש לשופטים מידע סודי.