אימוני משטרה 2017

הוגשה דרישה למפכ"ל המשטרה להפסיק את מכירת האימונים לכוחות ביטחון זרים‎, יוני 2017

עו"ד איתי מק

הוגשה דרישה למפכ"ל המשטרה להפסיק את מכירת האימונים לכוחות ביטחון זרים, יחד עם פעילות ופעילי זכויות האדם רונית מריאן-קדישאי, שחף ויסבין, תום פסח, איה גבריאל, תאיה גוברין-סגל, סהר ורדי, אלי אמינוב, מיכל חי וגיא בוטביה.

הייצוא הביטחוני של מדינת ישראל לא מתבצע רק באמצעות חברות פרטיות, אלא משטרת ישראל בעצמה מוכרת אימונים לכוחות זרים באמצעות מחלקת קשרי חוץ במשטרה.

מרבית הפרטים על האימונים שמשטרת ישראל מכרה ומוכרת לכוחות ביטחון זרים, מוסתרים מהציבור הישראלי, אך מעט המידע שכן פורסם מדאיג ביותר. בין היתר, בשנים האחרונות קצינים וחיילים ממג"ב מאמנים את המשטרה החמושה הסינית בשיטות לוחמה בטרור והתמודדות עם הפרות סדר. באופן דומה, ממש לאחרונה גם כוחות הביטחון ברואנדה קיבלו אימונים מחיילי וקציני מג"ב.

בניגוד לפרסומים של משטרת ישראל, בסין וברואנדה עיקר הטרור הינו טרור-מדינתי מצד כוחות הביטחון כלפי אזרחים ואזרחיות – המשטרה החמושה הסינית (PAP) שקיבלה בשנים האחרונות אימונים ממג"ב, בעיקר עסוקה בדיכוי, בהפעלת אלימות קשה, ברדיפה וברצח של האוכלוסייה הטיבטית וקבוצות מיעוטים אחרות, ובמיוחד כלפי מחאת האיכרים ברחבי סין על רקע שחיתות, בעיות איכות סביבה וגזל האדמות בידי השלטון. משטר קגמה ברואנדה רודף, מענה, מעלים ומחסל פעילי זכויות אדם, אופוזיציה ועיתונאים ברואנדה ומחוץ לרואנדה, תומך מזה שנים במליציות שרוצחות ומשתמשות באונס כנשק מלחמה במזרח קונגו, ובשנתיים האחרונות גם בבורונדי.

מכירת האימונים חורגת מהוראות פקודת המשטרה ופקודות המטא"ר. לא מוכרים לנו פקודה או חוק המתירים למשטרה להתנהל כגורם עסקי או כחברה ישראלית פרטית לסחר בנשק ובאימונים. בהעדר סמכות חוקית כלשהי למכירת המשטרה אימונים לכוחות זרים, הרי שמדובר בחריגה קיצונית מסמכות המשטרה ובפעילות לא חוקית.

לא כל ידע ניתן למכור ובטח שלא לכל כוח זר. על המשטרה והמחלקה לקשרי חוץ לפעול בהתאם לחוק הבין-לאומי, ולהימנע ממתן אימונים שיכולים לסייע לכוחות ביטחון זרים בביצוע פשעי מלחמה, פשעים נגד האנושות והפרות חמורות של זכויות אדם.

כך משטרת ישראל בנתה לעצמה מסלול שעוקף את משרד החוץ ואת עקרונות חוק הפיקוח על ייצוא ביטחוני, תשס"ז-2007.

קישור למכתב למפכ"ל

אימון המשטרה החמושה הסינית ע"י מג"ב, מתוך אתר משטרת ישראל
אימון המשטרה החמושה הסינית ע"י מג"ב, מתוך אתר משטרת ישראל
 מתוך סרטון של אימון כוחות ברואנדה ע"י מג"ב, מתוך עמוד הפייסבוק של משטרת ישראל
מתוך סרטון של אימון כוחות ברואנדה ע"י מג"ב, מתוך עמוד הפייסבוק של משטרת ישראל