הליגה נגד השמצה וההכשרות המשטרתיות

פרסום זה הינו חלק מקמפיין "שמונה ימים" של חנוכה 2016. לקריאה במקום הכי חם בגיהנום לחצו כאן.

כיצד מכשירים ארגונים ציוניים כוחות אכיפת חוק אמריקאים בשיטור ודיכוי אוכלוסיה כמו האוכלוסייה הפלסטינית? הליגה נגד השמצה וההכשרות המשטרתיות.

מדי שנה, ובעיקר מאז האינתיפאדה השניה, אלפי נציגים מרשויות אכיפת החוק של ארה"ב מבקרים בישראל במסגרת משלחות והכשרות מגוונות. במסגרת ביקורים אלו הם נפגשים עם נציגי כוחות האכיפה הישראלים ולומדים על טקטיקות של שיטור אוכלוסיה תחת כיבוש, מבקרים במקומות כמו קבר רחל, חברון, מזרח ירושלים ונתב"ג. ההכשרות נערכות על ידי עמותות וחברות פרטיות בשיתוף עם משטרת ישראל ומשרד הבטחון. עמותות וחברות פרטיות (תגלית, הליגה נגד השמצה, GILEE, JINSA) מארגנות את ההכשרות מכיוון שישראל נחשבת למעצמה מובילה בנושא, או כפי שמפכ"ל משטרת וושינגטון די.סי הגדיר- "ההרווארד של לוחמה בטרור", אשר לרבים יש מה ללמוד ממנה. בעוד האידאולוגיה של העמותות שונות זו מזו, כולן בעלות אג'נדה פרו-ישראלית חזקה שצובעת את ההכשרות בצבעי הסברה.

הליגה נגד השמצה, ארגון יהודי ותיק שנלחם באנטישמיות וגילויי גזענות, שולחת להכשרות בישראל מאז 2004 למעלה מ-200 נציגים בכירים ו-100,000 קצינים של שלטונות האכיפה בארה"ב, אשר מייצגים למעלה מ-100 סוכנויות שונות. מדובר בסמינר בן שבוע בישראל ופגישה עם נציגים מהמשטרה, צה"ל וסוכנויות מודיעין, יחד עם הכשרה במניעה ותגובה לפיגועי טרור, האבולוציה של פעילויות טרור והטקטיקות שלהן, מנהיגות בעת טרור, איסוף מודיעין ושיתוף מידע, שימוש בטכנולוגיה במלחמה בטרור, איזון המאבק בפשיעה ובטרוריזם ועוד. "התכנית, […] מתוכננת באופן שאמור לסייע לאנשי אכיפת חוק אמריקאים להבין ממקור ראשון את ההשפעה הפסיכולוגית של טרור על החברה האזרחית, ולאפשר להם לבוא במגע ישיר עם עמיתיהם במשטרה הישראלית" נכתב באתרם.  העובדה שארגון הטוען לפעולה נגד גזענות מבקש להקנות לגורמי אכיפת חוק אמריקאים פרקטיקות של גורמי בטחון ישראליים תוך כדי התעלמות מהאלימות המופעלת על פלסטינים היא בגדר אבסורד- אבסדורד כחלק ממערך "הסברה" של ישראל. השוטרים המגיעים לומדים כיצד לשלוט על עם כבוש, כיצד לראות בציבור הערבי כאויב.

משתתפי ההכשרות בישראל, מתוך עלון המידע של הארגון
משתתפי ההכשרות בישראל, מתוך עלון המידע של הארגון

בשנת 2011, מפכ"ל משטרת סנט לואיס, טימותי פיץ', הצטרף למשלחת של הליגה נגד השמצה אל סמינר לחימה בטרור לאומי שכלל טיול של שבוע בישראל במטרה לקבל הכשרה בטקטיקות ואסטרטגיות של המשטרה הישראלית, הכשרה שהועברה ע"י מפקדים בכירים במשטרה הישראלית ושירותי ביטחון ומודיעין ישראלים. ג'ון מירנדה, פרשן משפטי אמריקאי טוען כי האלימות המשטרתית הגואה שאנו רואים באמריקה בשנים האחרונות. מקושרת בבירור להכשרות שניתנו לשוטרים רבים בישראל מאז ה-11/9. לדבריו, השוטרים שטסים לישראל מכשירים את ראשי היחידות שלהם בטקטיקות שלמדו.

ראשיד חאלידי מאונ' קולומביה מתאר את תהליך המיליטריזציה של המשטרה האמריקאית בעקבות ההכשרה בישראל : "אם המשטרה האמריקאית והשריפים חושבים שהם במצב של כיבוש בשכונות כמו פרגוסון ומזרח הארלם, ההכשרה הזאת היא ראויה לחלוטין- הם לומדים איך לדכא עם, איך למנוע מהם את זכויותיהם ואיך להשתמש בכוח כדי לדכא אוכלוסיה"

הצעה לפעולה:

כתבו לליגה נגד השמצה בפייסבוק- צרפו תמונות של אלימות משטרתית וצבאית בישראל ובשטחים וכתבו – "האם כך אתם מכשירים גורמי אכיפת חוק אמריקאיים בישראל? האם זו מלחמה בשנאה?"