עתירה של עו"ד מק: עצירת ייצוא להונדורס

עו"ד איתי מק כותב, ב-12/12/2017 :

בהונדורס פועלת אחת מהמשטרות המושחתות והמסוכנות בעולם לאזרחים ולאזרחיות. המשטרה בהונדורס בעצמה קשורה לארגוני פשע נרקוטיים. בהונדורס הצבא פועל בתוך המדינה, ולא רק שומר על הגבולות. בשנת 2013, הממשלה ההונדורית הקימה משטרה צבאית אשר כוללת מעל 3,000 חיילים, אשר משתמשת ברובי תבור תוצרת ישראל. בין היתר, הוקמו שתי יחידות עלית במשטרה הצבאית, ה-Tigresוה-Cobra, המוכרות כמפרות סדרתיות של זכויות אדם. כבולארגונים ר באוגוסט 2016, בכירים באו"ם הזהירו כי הונדורס הפכה לאחת המדינות המסוכנות בעולם לפעילי זכויות אדם. בשנת 2015 הונדורס נבחרה למדינה המסוכנת בעולם לפעילים לאיכות הסביבה.

בעקבות ביקור של משלחת הונדורית בישראל, באוקטובר 2015, נחתמו הסכם הבנות ב-4.2.2016 והסכם ביטחוני גדול בין המדינות ב-8.12.2016. אף שההסכם מוסתר מהציבור הישראלי, הרי שכפי שקרה במקרים של בורמה ואזרבייג'ן, גם הפעם פרטי ההסכם פורסמו על ידי גורמים רשמיים בהונדורס. לפי פרסומים רשמיים של משרד הביטחון בהונדורס, ההסכם עם ישראל כולל: שדרוג של מטוסי F5 ו-A37, ומסוקים של חיל האוויר; מכירת ספינת פטרול הכוללת מנחת למסוקים, ומערכות נשק לספינות; מערכות קשר לחיל הרגלים; 6 מל"טים; מערכת מעקב לשימוש השירות החשאי ההונדורי; והקמת מרכז מבצעים – הכל תמורת תשלום בסך 209 מיליון דולר ארה"ב. נשיא הונדורס טען שמדובר בהסכם היסטורי שיחזק את כוחות הביטחון ההונדורים כפי שלא נעשה מעולם.

בשבועיים האחרונים, הונדורס נמצאת במשבר פוליטי קשה על רקע החשד כי הנשיא Hernández זייף את תוצאות הבחירות שנתקיימו ביום 26.11.2017. בתגובה החלו הפגנות ענק ברחבי הונדורס, המדוכאות ביד קשה ע"י המשטרה והצבא. עד כה כ-14 אזרחים ואזרחיות נהרגו. באופן לא מפתיע, כוחות הביטחון הנתמכים ע"י מדינת ישראל, אשר היו לכאורה אמורים לפעול נגד הקרטלים, ארגוני הפשיעה והטרור, בפועל תוקפים אזרחיות ואזרחים. הממשלה הכריזה ביום 2.12.2017 על מצב חירום, הקפאת הזכויות החוקתיות של האזרחים ועוצר. כמחאה על העוצר, בין היתר, האזרחים המסתגרים בבתיהם מתופפים על סירים ומחבתות, דבר המרתיח את כוחות הביטחון. כך למשל, כדי להפסיק את התיפוף בשכונת מגורים, המשטרה זרקה רימוני גז לתוך הבתים.

לכן, יחד עם שחף ויסבין, אפרת לוי, זמיר הלר-אלגזי, עמרי ברנס, שני פייס, ניר פאר, שירז גרינבאום, מרטין קורמן, יהודית דימנט, דיאגו שירטה, תומר סלוצקי, פבלו קטלירבסקי, ורד ביתן ואמיר ביתן, נשלחה היום פנייה לראשת אגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון, בדרישה כי תעצור את הייצוא הביטחוני להונדורס.

קישור לבקשה:

https://files.acrobat.com/a/preview/99d2f633-1e9c-4685-a0c4-e0d2b7afaba6

קישור לסרטון על מחאת התושבים באמצעות תיפוף על סירים ומחבתות, בזמן העוצר:

https://www.youtube.com/watch?v=Ma03T7lX9co

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s